Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.
ARTYKUŁ SPONSOROWANY Zdrowie
single-image

W większości Stanów Zjednoczonych musisz udać się do lekarza, pielęgniarki lub przychodni zdrowia, aby uzyskać receptę na kontrolę urodzeń.

Przeczytaj więcej o tym, jak uzyskać kontrolę urodzeń i jakie są dostępne rodzaje kontroli urodzeń, jakie są korzyści i zagrożenia, a także o ich skutkach ubocznych, z tego przeglądu.

Przegląd kontroli urodzeń

Hormonalna kontrola urodzeń zapobiega ciąży na kilka sposobów. Jedną z takich metod jest zmniejszenie lub zatrzymanie owulacji. Owulacja to proces uwalniania komórki jajowej z jajnika. Hormonalna kontrola urodzeń może również zagęszczać śluz otaczający szyjkę macicy, utrudniając plemnikom dotarcie do komórki jajowej.

Dodatkowo, hormony znajdujące się w kontroli urodzeń mogą czasami również wpływać na wyściółkę macicy, utrudniając jajeczko przyczepienie się do ściany macicy.

Rodzaje środków antykoncepcyjnych

Istnieje wiele hormonalnych opcji antykoncepcji, w tym:

 1. Wkładki wewnątrzmaciczne (IUD): Ta metoda kontroli urodzeń to małe, elastyczne plastikowe urządzenie umieszczane w macicy, aby zapobiec ciąży. Są one skuteczne do 99%.
 2. Zastrzyk Depo-Provera: Ten zastrzyk medroksyprogesteronu jest odwracalną formą kontroli urodzeń. Jest również znany jako DMPA, Depo shot lub zastrzyk antykoncepcyjny i jest podawany przez zastrzyk. Jeden zastrzyk Depo zapobiega ciąży przez kilka tygodni poprzez zagęszczenie śluzu szyjkowego i zatrzymanie owulacji.
 3. Minipigułka: Zawierająca tylko progestynę, syntetyczną formę hormonu progesteronu, Minipigułka jest niskohormonalną opcją do kontroli urodzeń. Zapobiegają one ciąży poprzez zagęszczenie śluzu szyjkowego i rozrzedzenie błony śluzowej macicy. Te doustne środki antykoncepcyjne mogą również zapobiegać owulacji. Zobacz na https://bezpiecznaszkola.men.gov.pl/tematy/przeciwdzialamy-uzaleznieniom/materialy-4/
 4. Pigułka: Osoby stosujące pigułkę muszą codziennie przyjmować te doustne środki antykoncepcyjne, aby zapobiec ciąży. Te tabletki zawierają zarówno estrogen, jak i progestynę i zatrzymują owulację.
 5. Implanty ramienia: Implanty ramienia, takie jak Nexplanon, to implanty umieszczane pod skórą ramienia, zapobiegające ciąży poprzez tłumienie owulacji. Implanty zapewniają stały przebieg progestyny ​​i utrzymują się przez trzy lata.
 6. Antykoncepcja awaryjna: Lewonorgestrel, marka Plan B One-Step lub wersja generyczna Next Choice One Dose, to doustne tabletki hormonalne stosowane jako antykoncepcja awaryjna, na przykład w przypadku zerwania prezerwatywy lub braku ochrony. Można go kupić bez ograniczeń wiekowych.

Oprócz hormonalnych metod kontroli urodzeń, niehormonalne opcje kontroli urodzeń obejmują:

Prezerwatywy: są to bariera stosowana podczas seksu, aby zapobiec ciąży i zmniejszyć ryzyko chorób przenoszonych drogą płciową. Są jednorazowe i umieszczane na penisie. Prezerwatywy są skuteczne w 85% do 98%.

 1. Prezerwatywy wewnętrzne: wchodzą do pochwy w celu zapobiegania ciąży lub do pochwy lub odbytu w celu ochrony przed infekcjami przenoszonymi drogą płciową.
 2. Membrana: Jest to płytkie urządzenie w kształcie miseczki wykonane z miękkiego silikonu, które zginasz na pół i wkładasz do pochwy, aby zakryć szyjkę macicy po włożeniu środka plemnikobójczego.
 3. Kapturek szyjki macicy: ten mały kubek wykonany z silikonu jest wkładany do pochwy, aby zakryć szyjkę macicy po włożeniu środka plemnikobójczego.
 4. Gąbka antykoncepcyjna: urządzenie umieszczane głęboko w pochwie przed seksem, zakrywające szyjkę macicy. Gąbki antykoncepcyjne zawierają środek plemnikobójczy.

Korzyści i zagrożenia

Hormonalna kontrola urodzeń ma kilka powiązanych korzyści poza zapobieganiem niechcianej ciąży. Niektóre z takich korzyści związanych z niektórymi formami hormonalnej antykoncepcji obejmują: 1

 1. Zmniejsza krwawienie i skurcze podczas menstruacji

 2. Powoduje mniej miesiączek (lub ich brak)
 3. Łagodzi ból owulacji
 4. Obniża ryzyko zapalenia narządów miednicy mniejszej (PID)
 5. Zmniejsza ryzyko ciąży pozamacicznej

Hormonalna kontrola urodzeń wiąże się również z pewnym ryzykiem. Najpoważniejszym problemem jest zwiększone ryzyko powstania zakrzepu krwi w nodze, płucach, mózgu lub sercu, chociaż zdarza się to rzadko.2

Inne czynniki, które zwiększają prawdopodobieństwo problemów medycznych to:

 1. Mając 35 lat lub więcej
 2. Wysokie ciśnienie krwi
 3. Cukrzyca

 4. Wysoki cholesterol

 5. Zaburzenia krzepnięcia krwi

Skutki uboczne

Hormonalna kontrola urodzeń może powodować działania niepożądane. Niektóre potencjalne skutki uboczne doustnych środków antykoncepcyjnych obejmują:3

 1. Nudności i/lub wymioty
 2. wzdęcia
 3. Biegunka

 4. Zaparcie

 5. Trądzik
 6. Przyrost lub utrata masy ciała
 7. Zwiększony lub zmniejszony apetyt
 8. Dostrzeganie między okresami
 9. Zmiany menstruacyjne

 10. Nieodebrane okresy

 11. Bolesne miesiączki
 12. tkliwość piersi, powiększenie lub wydzielina
 13. Zmęczenie
 14. Depresja

 15. Obniżone libido

Jak mogę uzyskać kontrolę urodzeń OTC?

Istnieją dostępne bez recepty (OTC) opcje kontroli urodzeń. Jednak opcje OTC to zazwyczaj metody barierowe, takie jak prezerwatywy.

Wiele sieci handlowych, sklepów spożywczych i aptek ma na sprzedaż środki antykoncepcyjne OTC. Ceny będą się różnić w zależności od sprzedawcy. Kontrola urodzeń OTC jest również dostępna online, jeśli transport stanowi problem lub jeśli czujesz się niekomfortowo, kupując środki kontroli urodzeń OTC osobiście.

Opcje OTC nie mają wymagań dotyczących wieku. Metody te są również zatwierdzone przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA). Jeśli chodzi o skuteczność, kontrola urodzeń OTC waha się od 72% do 98% skuteczności.

Gdzie mogę otrzymać receptę?

Receptę na antykoncepcję możesz otrzymać od swojego lekarza, ośrodka zdrowia lub kliniki planowania rodziny. Podczas wizyty Twój lekarz omówi Twoją historię medyczną, przeprowadzi kontrolę ciśnienia krwi i zapewni wszelkie potrzebne badania lekarskie. Zazwyczaj badanie miednicy nie jest konieczne w przypadku pigułek antykoncepcyjnych.

Na podstawie Twojego badania lekarze pomogą określić najlepszą dla Ciebie metodę.

W niektórych stanach recepty można wystawić online lub w aptece. Ostatnio przeprowadzono badania, które wspierają udostępnianie niektórych doustnych środków antykoncepcyjnych bez recepty.

W badaniu z 2019 r. zauważono, że istnieją dowody na to, że osoby, które otrzymują doustne środki antykoncepcyjne OTC, mają wyższy wskaźnik kontynuacji i mogą zwiększyć dostęp, zmniejszając w ten sposób niechciane ciąże.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dodaj komentarz

Warte przeczytania