Budownictwo, Przemysł

Funkcja i rodzaje używanych sprężarek

single-image

Sprężarki posiadają zdolność przeistoczenia ciśnienia gazu. Cząsteczki medium zostają po prostu stłoczone w mniejszej pojemności. Ma to wpływ na ruch, gęstość oraz temperaturę czynnika. W wielu gałęziach przemysłu tego typu efekty są nadzwyczaj pożądane. Na przykład w pracy szlifierek i wiertarek. Wykorzystuje się tutaj duże ciśnienia w celu wykonania pracy mechanicznej. Tudzież dystrybucja gazów, i wszystkie natryski są oparte na narzucaniu przepływu medium. Może nim być nawet gęsta farba bądź sypkie ciało stałe. Jeżeli różnica między ciśnieniem ssawnym, a tłocznym jest wystarczająco obszerna, dopuszczalne jest przetłoczenie umownego materiału.

Prócz zakładów produkcyjnych, sprężarka jest również obecna w każdym pospolitym domu. Wiatrak wprawia w ruch atmosfera, a w następstwie tego wymusza jego przepływ w danym kierunku – wypróbuj filtry sprężonego powietrza. Odkurzacz to nic innego, jak machina do przetłaczania powietrza. Idąc przez filtr, zassany gaz oczyszcza się z cząstek ciągle korzystających z naszej oferty. Należy pamiętać, że budowa sprężarki jest ściśle związana z jej przeznaczeniem. Wskutek tego niektóre urządzenia nie przypominają pospolitych sprężarek. Choćby wentylatory, jakie różnią się wyglądem od tradycyjnych machin tłokowych.

Budowa oraz funkcje sprężarki są ściśle połączone z jej przeznaczeniem. Zupełnie inaczej będzie wyglądać maszyna tłokowa, dmuchawa czy wentylator. W następstwie tego rozróżniamy parę kryteriów podziału. Przed zakupem rzeczowego modelu, powinniśmy szczegółowo określić wszelkie indywidualne potrzeby. Przede wszystkim powinniśmy wybrać medium, z jakim mamy zamiar pracować. Może to być mieszanina lub też jeden, czysty gaz. Następnie rozważamy stosunek sprężania, inaczej spręż. To parametr symbolizowany grecką literą „pi”. Zawiadamia o ogólnym przyroście ciśnienia pod koniec procesu. Wentylator to sprężarka, w której ciśnienie wzrosło do granic możliwości o dziesięć kilopaskali. Nieco większy spręż wykazuje dmuchawa i kompresor.

Urządzenia dzielimy również na przepływowe oraz wyporowe. Klasyfikację stworzono ze względu na przeróżnego rodzaju rozwiązania techniczne. W machinach przepływowych znajdują ruchome szczegóły, odpowiedzialne za spręż. Natomiast w technologii wyporowej mamy do czynienia z tłokiem, który zasysa gaz. Mniej znaczącą kwestią jest wielkość urządzenia. Jesteśmy w stanie zdecydować się na mniejszą, mobilną sprężarkę. Mimo to w kolosalnych zakładach przemysłowych pojawiają się tylko maszyny stacjonarne.

Dodaj komentarz

Warte przeczytania