Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.
Dom, Ogród

Tradycje Bożonarodzeniowe – czemu dzielimy się opłatkami

single-image

Okres Bożego Narodzenia to wiele zwyczajów i tradycji, jakie są z nami od lat. Wiele osób nie wyobraża sobie zupełnie wigilii bez łamania się opłatkiem, i rzeczywiście we wszystkich domach te niewielkie, białe chlebki się pojawiają. Bo przecież oplatki to nic innego jak mąka zmieszana z wodą, a później krótko wypieczona w gorącym piecu.

Symbolika opłatka jest bardzo duża, a spożywanie go zaczęło się już w pierwszych wiekach chrześcijaństwa. To właśnie wtedy opłatek stał się symbolem komunii duchowej, zaczęto go też zabierać do domów dla osób, jakie nie mogły uczestniczyć w nabożeństwie.

Z upływem lat stał się też symbolem Bożego Narodzenia, co ciekawe nie jedynie w naszym kraju, ale też innych. Zwyczaj dzielenia się opłatkami praktykowany jest bowiem między innymi na Słowacji, w Czechach czy we Włoszech. Produkcja opłatków jest stosunkowo prosta, bowiem składają się one wyłącznie z dwóch składników, czyli wody i mąki.

Po odpowiednim wymieszaniu masy ta następnie jest prasowana na cienkie płaty i przez kilka minut pieczona w gorącym piecu. Następnie płaty te są cięte, pakowane i rozsyłane do sklepów i kościołów. Typowe opłatki na święta są w białym kolorze, i takie właśnie pojawiają się na naszych stołach, lecz można też dostać kolorowe, przeznaczone dla zwierząt. Niejednokrotnie na opłatkach są tłoczone różnego rodzaju motywy, wykonuje się to przy pomocy specjalnych matryc. Motywy te przeważnie mają charakter religijny, ale też spotyka się świeckie, takie jak zamki, pałace czy rośliny.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dodaj komentarz

Warte przeczytania